Drewno jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów to produkcji mebli. Dzięki swojej trwałości i niepowtarzalnemu wglądowi od wielu lat króluje zarówno w nowoczesnym wzornictwie, jak i klasycznych meblach. Stosując meble wykonane z drewna, nadajemy całemu wnętrzu przytulny i ciepły wygląd. Jednak musimy pamiętać, że jak każdy materiał naturalny, drewno wymaga odpowiedniej konserwacji i czyszczenia. Zobaczmy, w jaki sposób pielęgnować meble drewniane?
Czym czyścić drewniane meble?
Dbanie o czystość mebli drewnianych nie jest zadaniem prostym. Musimy pamiętać, że w zależności od gatunku drewno może mieć różne właściwości i inaczej reagować ze środkami czyszczącymi. Dodatkowo nadmierna ilość wody może niekorzystnie wpłynąć na meble, powodując puchnięcie drewna. Najlepszy efekt uzyskamy, stosując preparaty na bazie wosku lub oleju lnianego. Dzięki zastosowaniu oleju nadamy meblom połysk i zabezpieczymy je przed uszkodzeniami. Niezależnie od wybranego preparatu czyszczącego należy nakładać go za pomocą bawełnianej szmatki lub gąbki. Materiał nie może zarysować powierzchni mebli podczas czyszczenia. W przypadku antyków najlepiej sprawdza się gąbka z owczej skóry nazywana irchą. Samo czyszczenie powinno obejmować również usuwanie kurzu. Nieocenione w walce z kurzem okazują się spreje do czyszczenia drewna. Nie tylko usuwają kurz, ale również zapobiegają jego osadzaniu. Większość sprejów bazuje na naturalnych składnikach, dzięki czemu nie uszkodzą powierzchni drewna.
Unikaj stawiania mebli przy bezpośrednich źródłach ciepła i słońca
Drewno źle reaguje na zmiany temperatur. W momencie, kiedy nasze meble znajdują się blisko źródeł ciepła, drewno może zbytnio wyschnąć, przez co pojawią się pęknięci. Należy unikać ustawiania mebli drewnianych przy kaloryferach, piecach czy kominkach. Jeśli już zajdzie konieczność ustawienia mebli w takich miejscach należy szczególnie zadbać o ich konserwacje, regularnie nakładając warstwę ochronnego wosku lub stosując olej lniany. Wystawienie na działanie promieni słonecznych również może być szkodliwe dla drewna.
Ponowne olejowanie i woskowanie suchego drewna
Nakładanie warstwy oleju lub wosku to obowiązkowy element posiadania mebli drewnianych. Średnio powinniśmy nałożyć warstwę wosku lub oleju lnianego raz na pół roku. Oczywiście, jeśli meble narażone są na wysokie temperatury lub czynniki atmosferyczne, można tę ilość zwiększyć, zapewniając pełną ochronę drewna. Nakładając wosk, nie tylko nadamy meblom połysk, ale również pozbędziemy się drobnych rys powstałych przy codziennym użytkowaniu. Dzięki regularnemu dbaniu o meble będą one służyć nam przez wiele lat,
Podsumowanie
Meble drewniane należy czyścić przy pomocy naturalnych preparatów dedykowanych do drewna. Szczególną uwagę należy poświęcić meblom, które ustawione są w pobliżu źródeł ciepła takich jak grzejniki czy piece. Co około 6 miesięcy należy nakładać warstwę ochronną w postaci wosku lub oleju lnianego, która nada meblom blask i zapewni ochronę.