Sen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. W czasie snu nasz organizm odpoczywa i regeneruje się, co jest kluczowe dla naszej witalności, a także dobrego funkcjonowania naszego organizmu. Sen jest czynnikiem regulującym nasz rytm dobowy oraz pomaga zachować nam równowagę emocjonalną. Badania naukowe potwierdzają, że równie istotną kwestią co ilość snu, jest także jego odpowiednia jakość i higiena. Jednym z elementów wpływających na komfort snu jest wybór odpowiedniej pościeli. Jaką kołdrę powinniśmy wybrać, aby uzyskać dobrą jakość snu podczas zimy?
Czym różni się kołdra zimowa od letniej?
Kołdry zimowe na pierwszy rzut oka odróżniają się od swoich letnich wersji grubością. Kołdra na zimę powinna charakteryzować się większą gramaturą, dlatego w naszym odczuciu są to kołdry grubsze i cięższe. Zalecana gramatura to przedział pomiędzy 1000-1800 g/m2. Kołdra letnia mieści się natomiast w przedziale 750-1500 g/m2. Najnowsze zalecenia odnośnie higieny snu rekomendują, aby temperatura w pomieszczeniu sypialnianym wynosiła 16-19 stopni Celsjusza. Odpowiednio dobrana kołdra powinna zapewniać komfort cieplny podczas snu. Jeżeli zdarza nam się często odczuwać chłód to powinniśmy wybrać kołdrę o jak największej gramaturze, tak aby nie było konieczności zwiększania temperatury w pomieszczeniu dla uzyskania komfortowego snu.
Z jakich materiałów powinna być wykonana kołdra na zimę?
Tkanina zewnętrzna powinna być wykonana z naturalnych materiałów, które są w stanie przepuszczać powietrze oraz poradzą sobie z odprowadzaniem wilgoci. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się bawełnę, jedwab, len lub nawet wełnę. Drugim materiałem z którego uszyta jest każda kołdra to wypełnienie. Obecnie najczęściej stosuje się wypełnienia syntetyczne, często nazywane puchem syntetycznym. Takie wypełnienie wykonane jest z włókien silikonowych lub poliestrowych. Wypełnienia syntetyczne doskonale sprawdzą się w przypadku osób zmagających się z alergiami. Niestety kołdry z wypełnieniem syntetycznym charakteryzują się słabą izolacją oraz nie gwarantują dobrej przewiewności. Dla osób, którym nie towarzyszą objawy alergii, rozwiązaniem zapewniającym lepszy komfort snu będą wypełnienia naturalne. Do tego rodzaju zaliczamy kołdry puchowe lub wełniane. Wełna najczęściej pochodzi z owiec, jagniąt lub wielbłądów. Eksluzywnym rodzajem kołder naturalnych są kołdry wykonane z wełny alpak lub merynosów.
Czy istnieje kołdra uniwersalna na lato i zimę?
Aby uzyskać najwyższy poziom komfortu snu to nie należy szukać kompromisu i najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie dwóch oddzielnych kołder. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie możemy pozwolić sobie na zakup dwóch kołder to wato jest wybrać jedną, ale wysokogatunkową kołdrę, która zarówno wypełnienie, jak i tkaninę zewnętrzną ma pochodzenia naturalnego. Taka kołdra zapewni komfort cieplny zimą, a latem dobre odprowadzenie wilgoci i dostęp do świeżego powietrza. Gramatura takiej kołdry powinna wynosić pomiędzy 900 a 1400 g/m2. Coraz więcej producentów decyduje się również na produkcję modelu duo. Taka kołdra zbudowana jest z dwóch oddzielnych powłok, które spięte są napami. Na lato jedną warstwę należy odpiąć, natomiast zimą obie warstwy spinamy i umieszczamy w powłoczce.