Każdy, kto pracuje zdalnie z domu, bądź prowadzi z niego firmę, z pewnością zgodzi się, że biuro w domu jest na wagę złota. Co więcej, wbrew pozorom nie musi ono zajmować oddzielnego pokoju. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak urządzić biuro w domu. Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów, przekonasz się, że wcale nie jest to trudne!
Aranżacja małego biura w domu – łatwiejsze niż myślisz!
Posiadanie biura w domu bez wątpienia wiąże się z wieloma zaletami. Po pierwsze, nie wymaga dojazdu do pracy, co wiąże się z oszczędnością czasu i pieniędzy. Po drugie, praca w systemie home office jest wygodna. Niestety jednak wiąże się ona z koniecznością przeniesienia stanowiska pracy do domu. Na szczęście jednak nie musi ono wymagać zaaranżowania oddzielnego pomieszczenia. Wystarczy jedynie fragment wydzielonej przestrzeni, a z pomocą kilku tricków można sprawić, że stanie się ona małym domowym biurem. W dodatku przytulnym i cichym nawet jeśli tuż obok będzie tętnić domowe, rodzinne życie.
Jak urządzić biuro w domu?
Planując urządzenie domowego biura, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które wpłyną na jego funkcjonalność. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze to, że tworzona przestrzeń będzie naszym miejscem pracy. I niezależnie od tego, czy wybierze się na nie sypialnię lub kąt w salonie, należy wydzielić na to stałe miejsce. Jak to zrobić? Po pierwsze, w miarę możliwości przeznaczyć na to cały pokój. Jeśli jednak mieszkanie jest zbyt małe, by sobie na to pozwolić, wystarczy:
- Znaleźć miejsce, które jest oddalone od innych pomieszczeń – a co za tym idzie, również najcichsze.
- W razie potrzeby wyznaczyć strefy i optycznie wydzielić biuro – np. używając do tego dywanu lub za pomocą kolorów.
- Wyposażyć stanowisko pracy – w biurko, fotel i inne, przydatne akcesoria.
- Zapewnienia sobie odpowiedniego oświetlenia – zwłaszcza jeśli pracuje się po zmroku.
Wydzielenie własnej przestrzeni do pracy uchroni przed rozpraszaniem uwagi, która obniża efektywność pracy. Poza tym nie jest to również profesjonalne – zwłaszcza jeśli konferencję przeprowadza się np. z kanapy.
Jak urządzić małe biuro w domu?
Bardzo wiele osób pracujących zdalnie z domu ma również do czynienia z wideo konferencjami. Dlatego urządzając małe biuro w domu, warto uwzględnić to, jak będzie prezentować się przestrzeń za nami. Osoby z drugiej strony kamery zobaczą bowiem to, co dzieje się za naszymi plecami. Należy więc:
- Unikać w tle miejsc, w których może być bałagan oraz drzwi przechodnich.
- Nie pokazywać w tle rzeczy prywatnych i elementów, takich jak łóżko, łazienka, toaletka.
- Pracując z kuchni, unikać pokazywania wyposażenia i sprzętów kuchennych.
Najlepiej jest więc wybrać miejsce, w którym za naszymi plecami będzie znajdować się ściana. W dodatku nie musi ona być pusta – w tle dobrze będą prezentować się zawieszone obrazki. Równie dobrze może to być regał z książkami lub zamknięta szafa. Warto jednak zadbać o to, by mebel prezentował się estetycznie i nie było na nim przedmiotów takich jak zabawki, czy fotografie rodzinne.
Fotel do pracy w domowym biurze
Praca z domu jest równie wymagająca, jak i w biurze, dlatego wymaga ona odpowiedniego wyposażenia. Zwłaszcza jeśli przed komputerem spędza się długie godziny. Podstawą są więc ergonomiczne biurko i fotel. Trudno bowiem wyobrazić sobie, by przez kilka godzin dziennie siedzieć na drewnianym, niewygodnym krześle. Oczywiście jest to możliwe, ale kosztem własnego zdrowia. Warto więc wybrać się na zakupy i poszukać wygodnego fotela, który:
- Będzie zapewniał podparcia plecom (na całej długości) oraz nogom.
- Posiada kółeczka ułatwiające przemieszczanie się po pokoju.
- Ma obniżone siedzisko, dzięki czemu zmniejszy ucisk i ułatwi krążenie w nogach, lub ewentualnie posiada podnóżek.
- Dodatkowo posiada regulację wysokości oparcia, zagłówka, podłokietników itd.
- Jest wyposażony w dodatkową podpórkę na oparciu, która znajduje się na wysokości lędźwi.
Dzięki temu praca siedząca przed komputerem stanie się jeszcze przyjemniejsza. Większy komfort odczuje również kręgosłup. Zwłaszcza jeśli poza fotelem wybierze się także odpowiednie krzesło.
Wygodne biurko do domowego biura
Podobnie jak i w przypadku krzesła, biurko do pracy w domu powinno ono komfortowe i ergonomiczne. Kupując je w sklepie stacjonarnym, warto więc je wypróbować i sprawdzić, czy siedzi się przy nim wygodnie. Jeśli ręce znajdują się pod kątem 90°, gdy w trakcie siedzenia stopy są stabilnie oparte o podłoże, oznacza to, że mebel ten sprawdzi się do pracy. W sytuacji, gdy biurko zamawia się online, warto pamiętać o tym, że:
- Jego wysokość powinna wynosić od 73 do 75 cm.
- Optymalna do pracy długość blatu to ok. 120-160 cm.
- Głębokość blatu powinna wynosić od 70 do 80 cm.
Wybierając biurko do małego, domowego biura, warto także przyjrzeć się modelom, jakie można spotkać w sklepach. Oprócz tradycyjnych, drewnianych biurek z szufladami i szafkami, można znaleźć bowiem znacznie więcej, ciekawych produktów. Szczególnie dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach minimalistyczne i nowoczesne modele w skandynawskim stylu. Charakteryzują się lżejszą i smuklejszą konstrukcją, prostą, lecz elegancką formą oraz jasną kolorystyką. Z kolei w bardzo małych pomieszczeniach sprawdzą się rozwiązania takie jak biurka chowane w szafie lub z blatem chowanym do ściany. Po pracy będzie można je złożyć, co pozwoli zaoszczędzić nieco przestrzeni.
Oświetlenie a aranżacja małego biura w domu
Stanowisko pracy wymaga odpowiedniego oświetlenia – i to bez względu na to, czy pracuje się z firmy, czy z domu. W przeciwnym razie nie tylko odbije się to na gorszej efektywności, ale i na oczach. Dlatego też w miejscu, w którym powstanie domowe biuro należy zadbać o dobre światło. Biorąc pod uwagę, że najkorzystniejsze do pracy jest światło dzienne, dobrze jest postawić biurko w pobliżu okna, a najlepiej równolegle do niego. Oczywiście w pobliżu biurka nie może zabraknąć również sztucznego oświetlenia. Może to być stojąca na biurku lampka, lub gdy nie pozwala na to brak miejsca na blacie – lampa stojąca. Niezależnie od kwestii związanych z designem warto również pamiętać o tym, że wybrana lampka powinna oświetlać przedmioty, z których się korzysta, czyli klawiaturę, myszkę itd. Reszta rzeczy może znajdować się poza zasięgiem światła, dzięki czemu nie będzie rozpraszać podczas pracy.