Łazienki w bloki nie zachwycają zwykle dostępną przestrzenią, ale to nie znaczy, że nie mogą tego uczynić swoją świetną prezencją. Ciekawe pomysły na aranżacje sprawią, że nawet niewielka łazienka będzie świadczyć o dobrym guście i cieszyć użytkowników.
Charakterystyka małych łazienek
Mała łazienka w bloku nie dziwi nikogo – ograniczona przestrzeń w budynku sprawia, że to mimo wszystko używane co najwyżej kilka razy dziennie pomieszczenie było w dawnym budownictwie na szarym końcu pod względem priorytetów zagospodarowania przestrzeni. Na szczęście aranżacja małej łazienki nie musi być nudna ani trudna! Wystarczy odrobina fantazji, niedrogich dodatków i zmysłu estetycznego. W małych łazienkach liczy się każda, najmniejsza nawet powierzchnia, dlatego wykorzystajmy ją mądrze. Jeśli urządzamy łazienkę od zera, trzeba się liczyć z tym, że będzie konieczne przemyślenie wszystkich możliwych pokryć ścian, podłogi i sufitu co z jednej strony przysporzy sporo pracy, z drugiej stworzy nieograniczone niemal możliwości.
W małych łazienkach nie ma miejsca na zbędne dodatki i zajmujące miejsce meble, projekt, jaki stworzymy powinien przewidywać jak największy komfort użytkowania sprzętów łazienkowych. Nie ma co ukrywać – jest to w końcu przede wszystkim pomieszczenie użytkowe o praktycznym charakterze. Mimo to można, a nawet powinno się nieco ponieść wodze fantazji, gdyż to właśnie wystrój, dobór kolorów i wzorów będzie także decydował o optycznym charakterze i atrakcyjności łazienki.
Dobór glazury
Mała łazienka w bloku nie może sobie pozwolić na optyczne pomniejszanie, powinno być wręcz odwrotnie. W tym celu wybieramy glazurę o jasnych kolorach i oszczędnym wzornictwie. Białe, szare, srebrzyste, metaliczne, kremowe i błękitne płytki o dowolnym rozmiarze powinny załatwić sprawę, nie jesteśmy też skazani na jeden z tych kolorów, można je, z rozwagą oczywiście, łączyć. Wielkość kafelek ma również pewne znaczenie, chociaż nie tak wielkie, jak się wydaje. Ważne, żeby harmonijnie współgrały z barwą i pozostałym otoczeniem, przede wszystkim z armaturą. Nie wszystkie ściany muszą być pokryte kafelkami, nie muszą być też pokryte nimi w całości. Możemy w tym momencie przejść do doboru wyposażenia.
Wanna czy prysznic?
Wiele osób, które zaczynają urządzać małą łazienkę w bloku zastanawia się, jaki element do mycia do niej wybrać. Najczęściej spotykane rozwiązania to klasyczna wanna oraz uniwersalny prysznic. Na który z nich jednak się zdecydować? Jeśli lubimy odpocząć i zrelaksować się w otoczeniu gorącej wody oraz zanurzyć się w aromatycznej kąpieli, oczywistym rozwiązaniem dla nas będzie wanna, która pozwoli na wiele chwil relaksu w wodzie. Jej wadą będzie jednak to, że zajmuje sporo cennego miejsca w niewielkiej łazience, więc zwykle możemy sobie na nią pozwolić, jeśli reszta wyposażenia jest niewielka lub nie ma jej wcale. Jeśli jednak zależy nam na szybkości codziennej higieny, wtedy o wiele lepszym rozwiązaniem będzie prysznic, który pozwoli na szybką kąpiel. Oczywiście będzie to też bardziej ekologiczne i oszczędzające przestrzeń rozwiązanie. Możemy również zdecydować się na wannę z opcją prysznicową, dzięki czemu będziemy mogli zażywać zarówno kąpieli w wannie, jak i szybkiego prysznica. Łazienki w bloku często nie mają na tyle miejsca, by można było sobie pozwolić na wannę, dlatego w większości wypadków to prysznic będzie lepszym wyborem.
Jaką umywalkę do małej łazienki wybrać?
Kolejnym kluczowym elementem podczas urządzania każdej łazienki będzie wybór odpowiedniej umywalki. To niezwykle ważna kwestia, gdyż po każdym skorzystaniu z toalety należy umyć dokładnie dłonie, aby nie doprowadzać do sytuacji, gdy zostaną rozniesione bakterie kałowe. Jednak rola umywalki nie sprowadza wyłącznie do tej kwestii. Bardzo często to również element, dzięki któremu łazienka zyskuje nowy charakter. Jeśli decydujemy się na urządzanie łazienki w nowoczesnym stylu, wtedy kluczową kwestią będzie dobór umywalki, która będzie dobrze komponować się ze stylem industrialnym. Oczywiście, jeśli nie posiadamy zbyt wiele wolnej przestrzeni w łazience, będziemy zmuszeni do wyboru umywalki charakteryzującej się mniejszymi wymiarami.
Element wystroju łazienki, który nieodmiennie idzie w parze z umywalką jest lustro. To właśnie nad umywalką najczęściej możemy je spotkać. Bardzo często zdarza się, że ludzie spoglądają na swoją twarz podczas mycia rąk, dzięki czemu można dostrzec wszelkie uchybienia np. w makijażu, który uległ chwilowemu rozmazaniu. To właśnie z pomocą lustra znajdującego się nad umywalką możemy nałożyć na twarz kosmetyki oraz przeprowadzić proste zabiegi kosmetyczne takie jak nałożenie maseczki bądź zastosowanie serum. Jeśli interesuje nas aranżacja małej łazienki, możemy wziąć pod uwagę opcję zastosowania szafki na kosmetyki oraz przybory toaletowe pod lustrem, które znajduje się nad umywalką. Szafki toaletowe z lustrem to bardzo często spotykany element wyposażenia każdej małej łazienki, dzięki któremu zyskujemy wiele dodatkowego miejsca.
Jaki kompakt WC wybrać do małej łazienki?
Oczywiście nieodłącznym elementem każdej łazienki będzie kompakt WC, dzięki któremu załatwimy swoje potrzeby fizjologiczne. W przypadku łazienki w bloku, która nie charakteryzuje się dużą powierzchnią, warto zdecydować się na kompakt WC, który optycznie powiększy naszą świeżo aranżowaną łazienkę. W takim wypadku świetnie sprawdzi się kompakt WC, który nie będzie połączony z podłogą, lecz będzie przytwierdzony do ściany. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasza łazienka zyska więcej optycznej przestrzeni i nie będzie wydawać się zagracona.
Podsumowując, jeśli naszym celem jest skuteczna aranżacja małej łazienki w bloku, możemy zastosować się do wspomnianych wyżej wskazówek, które pomogą nie tylko wybrać kluczowe elementy wyposażenia każdej łazienki, nie tylko tej małej. Sprawią także, że małe pomieszczenie zyska na pierwszym wrażeniu, a przebywanie w tym ważnym miejscu będzie kojarzyło się wyłącznie z miłymi chwilami, a spędzanie w nim czasu będzie czystą przyjemnością!