Samodzielne wykonanie mieszanki betonowej B20 (C16/20) jest jak najbardziej możliwe. Musimy znać jedynie właściwe proporcje betonu, aby nie popełnić żadnego istotnego błędu. Bardzo często decydujemy się na to zwłaszcza w sytuacji, w której nie zależy nam na pozyskaniu zbyt dużej ilości betonu, a oferowana dostawa znacznie przekracza nasze aktualne potrzeby (objętość najmniejszej gruszki wynosi około 6 metrów sześciennych, a przy drobnych remontach jest to zdecydowanie za duża ilość). Nie musimy przecież przepłacać, ale kluczowe jest to, aby wiedzieć jakie proporcje betonu zastosować i jak zabrać się za wykonanie wspomnianej mieszanki. W poniższym artykule zainteresowani uzyskają odpowiedzi na wszystkie najistotniejsze pytania i bez większych trudności będą mogli przystąpić do pracy.
Beton – co konkretnie się na niego składa?
Na samym początku powinniśmy się dowiedzieć co konkretnie składa się na beton. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że optymalne proporcje betonu są uzależnione od umiejętnego dobrania poszczególnych części składowych. Chodzi o:
- kruszywo – w przypadku betonu zdecydowanie najlepszym pomysłem okaże się piasek kopalniany lub rzeczny. Wyższym poziomem czystości wykazuje się odmiana rzeczna, ponieważ w kopalnianej możemy natrafić na rozmaite zanieczyszczenia (związane z obecnością gliny). Powinniśmy to dokładnie sprawdzić, tak aby mieć pewność, że dokonaliśmy słusznego wyboru. Jeśli interesuje nas natomiast kruszywo do zastosowania w domowych warunkach przyjrzymy się bliżej żwirowi. Najpopularniejszą opcją jest żwir typu 2/16, a całość wykończy się piaskiem. Chcąc uzyskać mieszankę mrozoodporną musimy postawić na tzw. kruszywo łamane. W przypadku betonu konstrukcyjnego absolutnie nie sprawdzi się wapno,
- wodę – nie ma żadnych przeciwwskazań, aby do stworzenia odpowiedniej mieszanki wykorzystać chłodną wodę wodociągową. Nie decydujmy się na wodę pochodzącą prosto ze studni, ponieważ może się okazać zbyt twarda,
- domieszki – powinny idealnie redukować ilość potrzebnej wody. Dodatkowo bardzo dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych klientów cieszą się też domieszki napowietrzające. W ten sposób uzyskamy beton o zdecydowanie wyższym stopniu wytrzymałości,
- cement – najważniejszy element całej układanki. Do wyboru cementu powinniśmy się solidnie przyłożyć, tak aby zachować idealne proporcje betonu i nie narazić się na żadne usterki. W przypadku stosowania betonu w warunkach domowych skorzystamy z popularnej odmiany CEM I 32,5 R (uniwersalny). Zawsze możemy sobie pozwolić na bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak np. CEM II/B-V (sprawdzi się podczas upałów). Jeśli chcemy mieć pewność, że dokonaliśmy właściwego wyboru powinniśmy zwracać uwagę na informacje zawarte na opakowaniach z cementem, tak aby jak najszybciej odnaleźć ich nazwę normową.
Jak widać wiemy już jakie konkretnie składniki składają się na beton. Teraz pozostało nam się zastanowić nad tym jakie są pożądane proporcje betonu i jakie narzędzia oraz akcesoria przydadzą nam się podczas wykonywania tego typu czynności.
Proporcje betonu B20 – najważniejsze informacje
Duże znaczenie przy doborze składu do mieszanki betonowej B20 (C16/20) ma oczywiście klasa wytrzymałości betonu, jaką będziemy chcieli w danym momencie uzyskać. Jeśli nigdy wcześniej nie zabieraliśmy się za przygotowywanie takiej mieszanki i nie wiemy jakie proporcje betonu zastosować powinniśmy porozmawiać na ten temat z przedstawicielami z branży budowlanej. Oczywiście takie zadanie można im zlecić również w dowolnie wybranej chwili, chociaż niektórzy chcą na tym po prostu zaoszczędzić.
Generalnie zasada jest prosta – im mniej wody zastosujemy, tym wyższą klasę wytrzymałości betonu otrzymamy (w razie potrzeby korzystajmy ze wskazanej wyżej domieszki redukującej ilość wody). Skład betonu najlepiej wyliczyć na podstawie jednego pełnego worka cementu (25 kilogramów). W tym przypadku proporcje betonu kształtują się następująco:
- 25 kg cementu,
- 12 litrów wody,
- 4 wiadra piasku (około 10-litrowe),
- 8 wiader żwiru 2/16 (również 10-litrowych),
- domieszka.
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że korzystając z wyżej podanych proporcji po upływie około 27-29 dni uzyskamy wytrzymałość na ściskanie na poziomie około 20 Mpa.
Proporcje betonu na słupy, podmurówki i podłogi. W czym zrobić mieszankę betonową?
Warto w tym miejscu poznać podstawowe proporcje betonu na kilka istotnych elementów, z którymi styczność mamy praktycznie na co dzień. Na początek zajmijmy się podłogą na gruncie, gdzie potrzeba około 10 cm – 1 m3 grubości na każde 10m2. Przy podmurówce ogrodzenia będziemy potrzebować około 2,5 m3 na 10 m2 ogrodzenia (przy szerokości i wysokości na poziomie 25 cm). Z kolei przy słupach o średnicy 25 cm i wysokości 3 m potrzebujemy 0,15m3 (co przekłada się na około 140 litrów).
Posiadając tak szeroką wiedzę na temat mieszanek betonowych możemy zająć się ich wykonywaniem w warunkach domowych. Dowiedzmy się jednak najpierw w czym konkretnie wykonać taką mieszankę. Przydatna okaże się przede wszystkim betoniarka wolnospadowa (sprawdzi się w momencie, gdy będzie nam zależało na pozyskaniu około 50-100 l betonu). W przypadku znacznie mniejszych ilości wystarczające okaże się mieszadło na wiertarce.
Beton – co jeszcze warto o nim wiedzieć? Jak zabrać się za betonowanie?
Wykorzystywanie mieszanek betonowych jest równoznaczne ze znajomością pewnych specyficznych wymagań. Jak widać nie liczą się jedynie idealne proporcje betonu, ale również różne inne czynniki. Przy tarasach na gruncie przyjdzie nam skorzystać z kruszywa łamanego (odporność na mróz), natomiast mieszanka wykorzystywana przy schodach zewnętrznych powinna mieć gęstą konsystencję. Decydując się na wykonanie wspomnianych podmurówek ogrodzeniowych kruszywo możemy z powodzeniem zastąpić gruzem betonowym. Podkłady betonowe na stropach będą potrzebować z kolei rzadszej konsystencji.
Zabierając się za betonowanie warto znać proporcje betonu, ale też istotne zasady nakładania betonu. Mieszanka powinna być układana tuż po wymieszaniu poszczególnych części składowych (w 10-15 centymetrowych warstwach). Pozostanie nam zająć się jej ubijaniem oraz zatarciem powierzchni.
Proporcje betonu – krótkie podsumowanie
Jak łatwo wywnioskować nie ma żadnych przeszkód, aby w warunkach domowych stworzyć beton typu B20 (C16/20). To opłacalne szczególnie wtedy, gdy będziemy potrzebować niewielkich ilości do wykonania drobnego remontu.
Częściami składowymi mieszanki betonowej są: kruszywo (może być rzeczne lub kopalniane, mrozoodporne lub żwirowe typu 2/16), woda (najlepiej chłodna i wodociągowa), domieszki (napowietrzające i redukujące ilość wody) oraz cement (uniwersalny CEM I 32,5 R lub ekologiczny i do upalnej pogody CEM II/B-V.
Proporcje betonu B20 przedstawiają się następująco: potrzebny nam będzie 25-kilogramy worek cementu, 4 wiadra piasku i 8 wiader żwiru (10-litrowe wiadra), 12 litrów wody oraz domieszka. Beton powinniśmy nakładać tuż po wymieszaniu, w 10-15 centymetrowych warstwach i zająć się ubijaniem oraz zatarciem powierzchni mieszanki. Takie proporcje betonu pozwolą nam na osiągnięcie wytrzymałości na ściskanie na poziomie 20 Mpa (po 27-29 dniach).
Do stworzenia mieszanki betonowej będziemy potrzebowali betoniarki wolnospadowej (większe ilości betonu) lub mieszadła na wiertarce (mniejsze ilości). Pamiętajmy również o specyficznych wymaganiach, np. przy tarasach na gruncie musimy skorzystać z kruszywa łamanego, przy podkładach betonowych na stropach z mieszanki o rzadkiej konsystencji, a przy schodach zewnętrznych o gęstej konsystencji.