Schody to jeden z najważniejszych elementów ciągów komunikacyjnych w naszych domach oraz rozmaitych budynkach. Projektuje się je na wiele różnych sposobów. Umożliwiają m.in. wygodne przemieszczanie się pomiędzy kolejnymi pomieszczeniami. Kluczową kwestią w tym temacie jest jednak szalowanie schodów, które prowadzi do tego, iż konstrukcja będzie nie tylko estetyczna, ale też trwała i wytrzymała. Szalowanie występuje również pod inną nazwą – deskowanie. Dowiedzmy się jak przebiega proces szalowania schodów oraz jakie niesie za sobą efekty. Skupmy się na tym, aby nad całością czuwali doświadczeni profesjonaliści. Tym samym po drodze nie będzie dochodziło do żadnych przykrych sytuacji i pomyłek. Szalunki wykonuje się jednorazowo, po to, aby wylać określony bieg schodów. To swego rodzaju forma, która jest następnie wypełniana betonem.
Szalowanie schodów – co warto wiedzieć na ten temat?
Miejmy pełną świadomość tego, że szalowanie schodów wymaga od nas pewnej wiedzy oraz umiejętności. W związku z tym odpowiadają za to wykwalifikowani fachowcy z branży budowlanej. Po wypełnieniu formy betonem szalunek jest rozbierany, a na uzyskanej powierzchni można z powodzeniem przeprowadzić zaplanowane wcześniej prace wykończeniowe.
Biegi schodów mają wiele wspólnego z tzw. płytami stropowymi. Są połączone ze ścianami oraz gruntem. To właśnie na wspomniane wyżej elementy nośne biegi schodów będą przenosić wszelkie obciążenia. Jak widać jest to dość skomplikowane, dlatego udanie przygotujmy się do kompleksowego przeprowadzenia szalowania schodów i zaangażujmy w to sprawdzonych fachowców. Prawidłowo wykonane deskowanie poskutkuje tym, iż schody nie będą pękać, a jednocześnie zaoszczędzi się sporo pieniędzy na ich ciągłych remontach.
Szalowanie schodów – po jakie materiały powinniśmy sięgnąć?
Zabierając się za profesjonalne szalowanie schodów powinniśmy rozejrzeć się za następującymi materiałami:
- sklejka lub płyta OSB – sięgamy po nie przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na uzyskaniu szalunków o dość nietypowych kształtach. To rozwiązanie przeznaczone dla nieco bardziej wymagających inwestorów. Omawiane materiały charakteryzują się regularnymi wymiarami, dlatego stawiajmy na nie m.in. przy schodach zabiegowych i okrągłych,
- drewno – zdecydowanie najbardziej rozpowszechniona propozycja na rynku, która ma szerokie grono zwolenników. Drewno jest szeroko dostępne oraz łatwe w obróbce, dlatego wykonanie szalunku nie powinno być dla nas większym problemem. Poza tym warto docenić jego trwałość i przystępną cenę.
Jak widać mamy do wyboru dwie różne możliwości, dlatego też zastanówmy się nad tym, w jaki sposób chcemy wykonać szalowanie schodów i przedyskutujmy to ze specjalistami. Na deskowanie zdecydujemy się w momencie, w którym ułożymy ściany oraz tuż przed wylaniem betonu.
Jak zabrać się za wykonanie szalowania schodów? Porady
Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z szalowaniem schodów powinniśmy poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jak zabrać się za fachowe przeprowadzenie tego procesu. Oto kluczowe zasady, których należy przestrzegać na każdym kroku:
- starannie wyznaczmy miejsca, w których zdecydujemy się na zamocowanie deskowania,
- ułóżmy szalowanie dolnej części schodów oraz zamocujmy pręty zbrojeniowe,
- ułóżmy deskowanie w górnej części schodów.
Nie powinno to być zbyt skomplikowane, ale przydadzą się tutaj zaawansowane umiejętności techniczne. Jeśli chodzi o mocowanie zbrojenia pamiętajmy o tym, aby pręty znalazły się w odległościach odpowiadających projektowi budowlanemu. Jednocześnie nie mogą się opierać o szalowanie (wykorzystajmy do tego dystanse).
Jakie kłopoty mogą się pojawić przy wykonywaniu szalowania schodów?
Najwięcej problemów napotkamy przy wykonywaniu szalowania schodów zabiegowych (kształt litery L) i półokrągłych (kształt litery U). W tym pierwszym przypadku skupmy się na precyzyjnym układaniu deskowania spodniego oraz stempli, natomiast w drugim wykorzystajmy szalunki z płyt, które mogą być docinane do pożądanego kształtu. Odpowiadają za to niezwykle wykwalifikowani i przeszkoleni fachowcy, którzy mają na swoim koncie przynajmniej kilka takich zleceń i cieszą się nieposzlakowanymi opiniami ze strony innych inwestorów.
Co z wylewaniem betonu? Na jak długo zostawić szalunek?
Pozostało przeanalizować to, na jak długo pozostawić szalunek schodów? Wiedzmy o tym, że szalowanie schodów powinno się utrzymywać przez około 3-4 tygodnie, a konkretniej do momentu, w którym beton ulegnie całkowitemu związaniu. Decydując się na nowoczesne mieszanki betonowe, okres ten ulega skróceniu. Szalowanie wykonuje się po to, aby schody były odporne na uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia, a dodatkowo przybrały właściwy kształt. Wszelkie zaniedbania i błędy poskutkują tym, że omawiana konstrukcja okaże się podatna na liczne uszczerbki.
Jeśli nie za bardzo wiemy jak zająć się wylewaniem betonu powinniśmy zwrócić uwagę na to, że wylewanie odbywa się z góry na dół. Mieszanka jest poprowadzona po spodniej części deskowania, a następnie należy się zająć miejscowym wypełnianiem stopni oraz zacieraniem ich wierzchniej części. Całość pozostawiamy do wyschnięcia. Nigdy nie zabierajmy się za to w pojedynkę, gdy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze umiejętności i doświadczenie pozostawiają wiele do życzenia. Lepiej zainwestować w profesjonalistów i mieć pewność, że wszelkie prace zostaną wykonane poprawnie oraz bez żadnych opóźnień.
Szalowanie schodów – krótkie podsumowanie
To odpowiednia pora, aby zająć się krótkim podsumowaniem artykułu o szalowaniu schodów (deskowaniu). Chyba każdy z nas wie, że schody to jeden z istotniejszych elementów ciągów komunikacyjnych i dzięki nim nie mamy żadnych problemów z tym, aby poruszać się pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w różnych budynkach.
Szalowanie schodów doprowadzi do tego, że konstrukcja będzie nie tylko estetyczna, ale też niezwykle trwała i odporna na pęknięcia. Wykonaniem szalunków powinni się zająć wykwalifikowani specjaliści z branży budowlanej. Szalunki wykonuje się jednorazowo i ma to na celu wylanie określonego biegu schodów. To forma, która jest wypełniana betonem, a następnie szalunek podlega rozbiórce. Na powierzchni możemy natomiast przeprowadzić prace wykończeniowe.
Jeśli chcemy mieć pewność, że zainwestowaliśmy w profesjonalne szalowanie schodów postawmy na takie materiały, jak: drewno (najbardziej rozpowszechniona opcja na rynku, przystępna cena, trwałość, łatwa obróbka) oraz sklejki i płyty OSB (przeznaczone do uzyskania szalunków o nietypowych kształtach). Podstawowe zasady przy wykonywaniu szalowania schodów to: staranne wyznaczenie miejsc na zamocowanie deskowania, ułożenie szalowania dolnej części schodów, zamocowanie prętów zbrojeniowych (w odległościach zgodnych z projektem budowlanym, nie mogą opierać się o szalunek, dlatego zaopatrzmy się w dystanse) i ułożenie szalowania górnej części schodów.
Godne uwagi jest to, że przy wykonywaniu szalowania schodów mogą się pojawić pewne problemy, zwłaszcza przy schodach zabiegowych i półokrągłych. Specjaliści dysponujący odpowiednimi kompetencjami zawodowymi i solidnym przeszkoleniem na pewno sobie z tym poradzą. Szalowanie schodów należy utrzymywać przez około 3-4 tygodnie (do całkowitego związania betonu), a wylewanie betonu powinno się odbywać z góry na dół. Nie możemy przy tym zapomnieć o miejscowym wypełnianiu stopni i zacieraniu ich wierzchniej części. Na samym końcu całość pozostawiamy do wyschnięcia. Przestrzegajmy powyższych wskazówek, a na pewno osiągniemy zamierzony cel.