Urządzanie niewielkiego balkonu w bloku jest bardzo ciekawym wyzwaniem. Początkowo mała przestrzeń może wydawać się trudna w aranżacji, jednak wystarczy kilka prostych działań, by wydobyć cały jej potencjał, a tym samym wyczarować przytulny kącik, w którym chętnie będziemy spędzać czas. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, o czym warto pamiętać oraz na co zwrócić uwagę. Zapraszamy!
Pomysły na balkon w bloku
Wprawdzie zima dopiero się rozpoczyna, a zalegający na balkonie śnieg może nieco utrudniać prace – warto jednak już teraz poszukać inspiracji i zapisać swoje pomysły na balkon. Warto bowiem pamiętać, że balkon w bloku powinien pełnić nie tylko funkcję użytkową (np. w charakterze dodatkowej lodówki, gdy temperatura temu sprzyja), ale również dekoracyjną. Zatem gdy tylko mrozy przeminą, przygotuj się na kompleksową metamorfozę – od remontu począwszy! Twój balkon zyska zupełnie inny charakter, stając się być może nawet ulubionym miejscem wszystkich domowników. Zaczynamy!
Na początek proponujemy wziąć kartkę i długopis i zapisać cele, jakie chcesz osiągnąć – jaką rolę ma pełnić balkon, jakie aktywności planujesz na nim przeprowadzać. Potrzebujesz miniaturowego ogródka, wypoczynkowej altany, czy też jednego i drugiego? W zależności od tego, jaka będzie Twoja odpowiedź, przeznacz mniejszą bądź większą część przestrzeni na skrzynie i donice z roślinami, a także balkonowe meble. Te dwa elementy są bowiem kluczowe w urządzaniu każdej przestrzeni balkonowej, niezależnie od jej rozmiaru.
Jeżeli dysponujesz dużym lub długim balkonem (np. typu loggia), możesz podzielić go na strefy. Aranżacja balkonu w bloku będzie wówczas jeszcze łatwiejsza. Wydziel strefę „ogrodową” oraz kącik relaksu, starannie dopasowując meble i wszelkie dodatki, które pomogą w podziale przestrzeni.
Urządzając balkon warto zaplanować kompleksowy remont, w którym dopasujesz kolejno wszystkie elementy tworzące niepowtarzalną całość. Zacznijmy od tego, co stanowi podstawę każdego wnętrza – czyli od podłogi.
Remontujemy balkon w bloku – jaką podłogę wybrać?
Balkon jest przestrzenią odkrytą, dlatego podłoga jest narażona na negatywne działanie czynników atmosferycznych – silny wiatr, opady, mróz oraz promieniowanie UV mogą wyrządzić wiele szkód. Z tego powodu powinieneś wyłożyć podłogę balkonową materiałem, który wykazuje wysoką wytrzymałość. Najczęstszym wyborem Polaków są mrozoodporne płytki klinkierowe, ponieważ są odporne zarówno na bardzo wysokie oraz bardzo niskie temperatury, ale także na uszkodzenia. Płytki występują w licznych wariantach kolorystycznych, natomiast ich barwy nie tracą na intensywności pod wpływem światła słonecznego.
Innym materiałem, który doskonale sprawdzi się na balkonie, jest drewno – wykonane z niego panele są pokryte specjalnym impregnatem, dzięki czemu stają się odporne na czynniki zewnętrzne. Drewniane wykończenie balkonu prezentuje się niebywale atrakcyjnie, panele możesz zastosować nie tylko na podłodze, ale również na ścianach. Z desek w tym samym odcieniu warto wykonać siedziska oraz ławę lub stolik, a także wszelkiego rodzaju beczułki, podesty czy szafki, które wkomponujesz w przestrzeń. Uzyskasz w ten sposób niepowtarzalny design, a każdy zakamarek zostanie dobrze zagospodarowany.
Ciekawym pomysłem może być również wykładzina wykonana z tworzyw sztucznych. Jest ona wprawdzie mniej trwała w porównaniu do płytek klinkierowych czy drewna, natomiast wystarczy wymienić wykładzinę by całkowicie odświeżyć wygląd całego balkonu. Wykładziny występują w rozmaitych wersjach kolorystycznych, a także w rozmaitym wykończeniu. Możesz np. zdecydować się na model przypominający trawę – i zastosować takie podłoże na całej podłodze balkonowej jednolicie, bądź wyłącznie miejscowo (np. w strefie ogrodowej lub w strefie relaksu).
Aranżacja balkonu w bloku – przygotowanie przestrzeni
Zima minęła? Fantastycznie, zabierzmy się zatem do pracy. Niezależnie od kształtu i wielkości Twojego balkonu, możesz uzyskać każdy efekt, na jakim Ci zależy. Jednak zacznijmy od tego, od czego powinno się rozpoczynać aranżacje balkonów – czyli od uprzątnięcia przestrzeni.
- Pozbądź się nadmiaru przedmiotów zalegających na balkonie – często wykorzystujemy tę dodatkową przestrzeń jako składzik, ponieważ nie mamy na nią pomysłu. Czas to zmienić!
- Dokładnie posprzątaj balkon, umyj podłogę, wyczyść balustrady i parapety.
- Sprawdź stan aktualnych płytek. Czy ściany, balustrada oraz parapety zewnętrzne wymagają odświeżenia? Czy chcesz zamontować nową podłogę?
- Jeśli zdecydowałeś się na odświeżenie podłogi i odmalowanie poszczególnych elementów – pora na gruntowny remont! Wybierz płytki lub panele, wymierz przestrzeń i zamów niezbędną ilość (plus zapasowe). Następnie stare płytki trzeba będzie skuć, wyrównać podłoże i przygotować do wyłożenia nowymi panelami lub płytkami.
- Pora na meble. Jeśli dysponujesz małą przestrzenią, warto wybrać np. składany blat i składane krzesła. Stolik może być również narożny. Jeśli posiadasz duży balkon – możesz zaszaleć i zamontować hamak, fotel podwieszany, a nawet ławeczkę. Wszystkie pomysły na balkon mile widziane!
- Cenisz sobie prywatność i poczucie intymności? Warto zdecydować się na markizę, która osłoni przed niechcianym wzrokiem sąsiadów. Dodatkowo do balustrady możesz przymocować specjalną osłonę np. z plecionki wiklinowej, która będzie pełniła także funkcję dekoracyjną.
Po wykonaniu tych zadań, zaprojektuj oświetlenie balkonu. Możesz w tym celu wykorzystać lampiony wiszące, taśmy LED, a nawet tradycyjne światełka choinkowe – najlepiej zasilane na baterie. Układanie oświetlenia warto wykonać po zmroku, by dostosować lokalizację wszystkich punktów świetlnych do swoich oczekiwań i potrzeb.
Pomysły na balkon: dekoracje oraz wybór kwiatów
Ostatnim, choć ogromnie ważnym zadaniem będzie skomponowanie balkonowej zieleni oraz ozdób, od których zawsze zależą finalne aranżacje balkonów. Zacznijmy od wyboru kwiatów. W zależności od tego, czy Twój balkon znajduje się po stronie słonecznej, czy też przez większość dnia pozostaje w cieniu – dopasuj rośliny, które jak najlepiej odnajdą się w takich warunkach. Najlepiej skonsultować się ze sprzedawcą w sklepie ogrodniczym, który doradzi i dobierze najlepsze gatunki. Popularnymi roślinami balkonowymi są np.:
- pelargonie,
- surfinie,
- lobelie,
- fuksje,
- begonie,
- niecierpki.
Warto nadmienić, iż są to rośliny kwitnące – skomponuj je w taki sposób, aby kolorystyka kwiatów pozostawała spójna, a unikniesz efektu przesytu. Nie lubisz kolorowych roślin? Możesz postawić na minimalizm i ustawić na balkonie niewielkie cyprysy. Jeśli marzysz o własnym ogrodzie, możesz zaopatrzyć się również w balkonową odmianę pomidorów, papryki, truskawek, czy też poziomek.
Na jednej ścianie warto zainstalować pergolę oraz postawić na pnącą roślinę – np. bluszcz lub winobluszcz. Najlepiej sprawdzi się w tym celu duża donica. Jeśli masz za mało miejsca, możesz zainstalować ściankę ozdobioną sztucznym bluszczem, który wygląda realistycznie. W ten sposób uzyskasz pożądany efekt bez konieczności utraty miejsca, a dodatkowo ścianę taką możesz również specjalnie doświetlić za pomocą drobnych punktowych lampek LED.
Rośliny ustawione – pora na ostatnie szlify. Dekoracyjny dywanik lub ozdobna wycieraczka sprawią, że balkon zyska na przytulności. Na koniec możesz dodać kolorowe poduszki na siedziska oraz rozłożyć koce, zaś na stoliku umieścić serwetę i lampion. Gotowe!