Aranżacja przedpokoju w bloku bywa nie lada wyzwaniem. Ograniczona przestrzeń, w której chcemy wydajnie przechowywać, rozbierać się i witać gości. Duża ilość mebli, brak okna i nieodpowiednio dobrane kolory sprawiają, że przedpokój często kojarzy się z ciemnym tunelem prowadzącym do reszty mieszkania. Jak urządzić przedpokój aby był nie tylko funkcjonalny, ale również przyjemny dla oka?
Ściany
Czy ostre kolory farb nadają się do małego przedpokoju?
Jak najbardziej, pod warunkiem, że nie będą to ciemne i przytłaczające odcienie. Zrezygnuj z butelkowej zieleni na rzecz energetyzujących pomarańczy. Zaszalej i połącz ze sobą wirujący turkus z szarością. Już jedna, intensywnie żółta ściana wniesie do Twojego przedpokoju wrażenie nasłonecznienia, nawet pomimo braku okien. Baw się jasnymi kolorami, bordo, granat czy brąz zostawmy dla ścian w większych pomieszczeniach.
Wzorzysta tapeta w małym wnętrzu?
Czemu nie! Jedynym warunkiem jest unikanie wzorzystego tapetowania w odniesieniu do wszystkich ścian. Spowoduje to optyczne zmniejszenie przestrzeni, czyli efekt którego staramy się unikać w przedpokoju.
Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie wzorzystej tapety na jednej ze ścian oraz pomalowanie pozostałych na gładki, pasujący do tapety kolor. Wybierając ścianę do tapetowania warto postawić na tą, która szczególnie narażona jest na zabrudzenia. Plamy będą na niej mniej widoczne oraz łatwiejsze do usunięcia.
Ponadczasowa elegancja ubrana w beże i szarości
Nie jesteś przekonany do odważnych rozwiązań kolorystycznych w Twoim przedpokoju? Postaw na klasyczne i ponadczasowe beże oraz szarości. Dzięki nim ściany będą stanowiły delikatne odcięcie przestrzeni, wprowadzając do wnętrza uczucie lekkości. W przedpokoju sprawdzą się nawet zupełnie białe ściany, pod warunkiem że koloru dostarczymy poprzez meble czy obrazy.
Meble
Ile miejsca potrzebujesz?
Zanim kupisz meble dla swojego przedpokoju, zrób rzetelny rachunek sumienia. Zastanów się nad tym co chcesz przechowywać w przedpokoju, a co z powodzeniem może być przechowywane w innym pomieszczeniu. Zimowe buty równie dobrze schowasz na wiosnę w szafce w przedpokoju, jak w skrytce pod łóżkiem w sypialni. Kurtkę, którą obecnie najczęściej nosisz, chcesz mieć pod ręką, schowanie jej w szafie w garderobie jest złym pomysłem.
Znając przybliżoną ilość rzeczy, które będą przechowywane w Twoim przedpokoju, łatwiej wybierzesz meble, które spełnią wszystkie Twoje oczekiwania. Zrezygnuj z wysokiej komody z szufladami na buty, jeśli posiadasz ich tylko kilka par i zupełnie wystarczy Ci niski stojak lub podstawka. W przedpokoju chcesz przechowywać swoją kolekcję komiksów? Wybierz szafę, w której bez problemu postawisz karton, najlepiej z półką tuż pod sufitem.
Postaw na funkcjonalne wnętrze!
W meblach, podobnie jak w przypadku ludzi, nie liczy się tylko wygląd zewnętrzny – najważniejsze jest wnętrze! Szafa, która z zewnątrz wygląda na bardzo pojemną, w środku może posiadać rozwiązania, których nie zaadaptujemy do naszych potrzeb. Nie wykorzystasz w pełni dwóch drążków, jeśli nie posiadasz dużej ilości ubrań do powieszenia. Tak samo w odwrotnej sytuacji, mając sporo okryć na wieszakach, duża liczba półek nie będzie dla Ciebie funkcjonalna.
Co zrobić jeśli meble, które podobają nam się wizualnie, wewnątrz nie są zaprojektowane w zgodzie z naszymi potrzebami? Problem można rozwiązać dokupując odpowiednie wyposażenie. Wsród niego znajdziesz np. wieszak na szale, dzięki któremu wykorzystasz wolne miejsce na drążku. Metalowy organizer z szufladami, który umożliwi wykorzystanie przestrzeni pod wiszącymi ubraniami. Postaw na pudełka oraz kosze, aby zorganizować swoje przedmioty na półkach. Ciekawym rozwiązaniem jest też wysuwany wieszak, którym zapewnisz sobie przestrzeń do powieszenia ubrań, bez konieczności montowania drążka.
Oświetlenie
Czarodziejska lampa w Twoim korytarzu
Każde wnętrze jesteśmy w stanie „odczarować”, przy użyciu odpowiednio dobranego oświetlenia. Przede wszystkim, stawiaj na mocne, energooszczędne żarówki – zrekompensujesz nimi brak naturalnego oświetlenia i zapewnisz komfort korzystania z przedpokoju.
Jeśli Twój przedpokój jest wysoki, ale wąski – postaw na jedną dużą lampę. Optycznie dociąży wnętrze, dzięki czemu będzie sprawiało wrażenie szerszego. Jak ognia unikaj tego rozwiązania w niskim pomieszczeniu! Nie tylko będzie wydawało się jeszcze niższe, wyższe osoby mogą mieć trudność z poruszaniem się pod lampą.
Kinkiety wracają do łask!
To rozwiązanie cieszyło się szczególną popularnością do lat 90. Obecnie powraca do łask, stanowiąc ciekawy i ergonomiczny substytut lamp sufitowych. Pojedyncze lub wielożarówkowe kinkiety to nie tylko oświetlenie pomieszczenia, ale również świetnie spisują się w charakterze lampek pomocniczych.
Taśma led
Ciekawym pomysłem jest doświetlenie przedpokoju przy wykorzystaniu taśmy LED. Rozwiązanie, które od lat stosujemy w łazienkach, podkreśli nowoczesny charakter Twojego wnętrza. Umieść je tuż przy suficie, by uzyskać wizualnie wyższy przedpokój. Udekoruj taśmą LED załamania w ścianie, tył obrazu czy elementy szafy, aby uzyskać wzmocniony efekt przestrzeni.
Lampa stojąca w małym przedpokoju?!
Nie wiesz jak wykończyć niewielką przestrzeń? Nie zmieści się w niej żadna szafka, a nie chcesz marnować ani centymetra miejsca w przedpokoju? Rozwiązanie stanowi odpowiednio dobrana lampa stojąca. Wybierz model o niewielkiej podstawie i kloszu, w kolorze kontrastującym ze ścianą. Uzyskasz ciekawy, przykuwający uwagę element aranżacji, a dodatkowego światła… nigdy za wiele!
Dodatkowe akcesoria
Diabeł tkwi w szczegółach!
Wyposażając przedpokój nie można zapomnieć o dodatkowych akcesoriach. Duże lustro powieszone w przedpokoju nie służy wyłącznie do przeglądania się, jest także doskonałym narzędziem do optycznego zwiększenia przestrzeni. Ozdobna rama lustra stanowi również dekorację ściany. Taką samą rolę może pełnić nawet wieszak na płaszcze, wystarczy że postawisz na model o fantazyjnym kształcie, np. drzewa czy personalizowanego napisu. Jeśli tylko przestrzeń Ci na to pozwala, powieś w przedpokoju obrazy lub zdjęcia w ramkach.
Przedpokój z dywanem czy bez?
Miękki i puszysty dywan w przedpokoju sprawia, że wnętrze wydaje się być bardziej przytulne. Sznurkowy dywan w geometryczne kształty nada nowoczesnego wyrazu. Kontrastujący kolor sprawi, że nasza podłoga przestanie być monotonna. Dywan w przedpokoju to dobry pomysł, pod warunkiem, że możemy umieścić go w odległości przynajmniej 90 cm od drzwi wejściowych. Dzięki temu unikniemy nadmiernego zabrudzenia, a w przypadku drzwi otwieranych do środka nie będzie podwijał się pod ich skrzydło.
Mały przedpokój – wielkie możliwości!
Przedpokój pomimo swoich niewielkich wymiarów może być nie tylko funkcjonalny, ale również stanowić doskonałą wizytówkę naszego domu. Wystarczy odpowiednio dobrać meble, oświetlenie oraz akcesoria by uzyskać wnętrze, ukazujące nasz gust. Baw się kolorem i światłem, by uzyskać przedpokój spełniające wszystkie Twoje wymagania. Nadaj osobistego wyrazu wieszając zdjęcia w ramkach. Witaj gości w przedpokoju, skrojonym na miarę Twoich potrzeb!