Wybór mebli do pokoju dziecięcego jest ogromny. Jednak to, że mebelki są oznaczone jako przeznaczone dla dzieci nie oznacza jeszcze, że są dla nich odpowiednie. Podczas zakupów dla dziecka trzeba kierować się jego bezpieczeństwem, wygodą oraz potrzebami. Kompletowanie mebelków zaczyna się przeważnie już wtedy, gdy oczekujemy na przyjście maleństwa na świat. To właśnie w tym czasie rodzice wybierają łóżeczko dla maluszka, komodę na ubranka i pieluszki oraz dodatkowe wyposażenie. A później do pokoju dochodzą kolejne elementy, które odpowiadają na aktualne potrzeby dziecka. Jakie meble wybrać i czym się kierować podczas zakupów?
Meble do pokoiku noworodka i niemowlaka
Dzieci w różnym wieku potrzebują innego wyposażenia pokoiku. Dlatego pierwszą zasadą wybierania mebelków jest dostosowanie ich do aktualnych potrzeb dziecka oraz rodzica. Trzeba oczywiście brać pod uwagę możliwości finansowe oraz posiadaną w domu przestrzeń dla maluszka. Przeważnie noworodek ma wydzielony kącik w sypialni rodziców, gdzie mogą go doglądać zarówno w dzień, jak i w nocy. Taki maluszek potrzebuje wygodnego łóżeczka ze średnio-twardym materacem. Podczas wybierania łóżeczka warto zwrócić uwagę, czy można je obniżyć na różne poziomy. To funkcja przyda się, gdy dziecko będzie rosnąć. Dzięki niej łóżeczko posłuży przez długi czas. Oprócz tego niektóre modele posiadają szufladę lub dwie. Dostępne są także modele z małą, wbudowaną komodą. Są one jednak znacznie droższe. Niektóre łóżeczka pozwalają później na demontaż komódki i uzyskanie w ten sposób łóżka dla większego dziecka. Trzeba tylko wymienić materac na dłuższy.
Kolejnym elementem wyposażenia pokoiku niemowlaka jest przewijak. Może być on nakładany na łóżeczko lub stanowić osobny mebel. Jeśli decydujemy się na przewijak wolnostojący, mamy do wyboru opcje z półkami lub komodą. W zależności od naszych potrzeb możemy dobrać idealny mebel, w którym będziemy przechowywać pieluszki, ubranka czy inne akcesoria. Przewijak z półkami sprawdzi się lepiej do łazienki.
Meble do pokoju dziecka – jakie wybrać, by odpowiadały potrzebom dziecka?
Przechowywanie zabawek
Dziecko rośnie i z czasem w domu pojawia się coraz więcej rzeczy, m.in. zabawek, książeczek czy akcesoriów. Wszystkie te przedmioty musimy gdzieś przechowywać. Na zabawki dziecięce najlepszy jest regał dopasowany do wzrostu dziecka. Może być wyższy, ale zabawki należy przechowywać tak, my maluch miał do nich swobodny dostęp. Dzięki temu będzie mógł bawić się tym, czym akurat ma ochotę. A rodzice unikną płaczu, którego przyczyną jest brak dostępu do ulubionej zabawki.
Maluchy, które wiedzą, jak działają szuflady i potrafią je otwierać, mogą korzystać z takich właśnie mebelków. Dobrze, by szuflady miały zaokrąglone brzegi lub były wykonane z miękkiego tworzywa. Dzięki temu maluch, nawet jeśli wysunie szufladę i przewróci się przy tym, nie zrobi sobie krzywdy. Na kandy szafek warto zakupić specjalne nakładki silikonowe, dzięki którym ryzyko rozbicia czoła będzie minimalne. Pozostając w temacie szuflad warto wspomnieć, że mniejsze dzieci mogą irytować się, jeśli nie będą umiały sobie poradzić z ich otworzeniem i wybraniem zabawki. Dlatego takie meble do pokoiku należy dostosować do umiejętności malucha.
Zabawki mogą być przechowywane także w różnego rodzaju koszach, które staną na podłodze lub mniejszych koszykach, które będą umieszczone na regale. W ten sposób można posegregować zabawki kategoriami, a maluch z łatwością znajdzie te, które są mu akurat potrzebne.
Stolik do prac plastycznych
Starsze dzieci potrzebują także stolika, przy którym będą mogły usiąść i rysować, lepić z modeliny czy tworzyć inne prace plastyczne. Stoli powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. Warto dobrać do niego krzesełko odpowiedniej wysokości, by maluch podczas siedzenia zachowywał ergonomiczną pozycję. Jak to sprawdzić? Gdy dziecko usiądzie, między jego łydką a udem powinien być kąt prosty.
Biurko dla przedszkolaka i ucznia
Dziecko, które idzie do szkoły, będzie potrzebować biurka. Możemy wybrać model dopasowany do wzrostu dziecka lub taki, który pozwala na swobodną regulację wysokości blatu. Drugie rozwiązanie posłuży nam o wiele dłużej. Dobrze, by biurko posiadało szafkę i szufladę do przechowywania książek, zeszytów oraz innych przyborów szkolnych. Jeśli wybrany model ich nie posiada – warto rozważyć zakup dodatkowej szafki lub regału, który umożliwi przechowywanie tych rzeczy. Do biurka należy dobrać także wygodne i ergonomiczne krzesło z oparciem i możliwością regulacji.
Przechowywanie rzeczy dziecka w jego pokoju
W czym przechowywać ubranka?
Niezależnie od wieku dziecka, w jego pokoiku powinny znaleźć się także meble, które umożliwią przechowywanie innych rzeczy, takich jak chociażby ubranka. W zależności od preferencji rodzica, można w tym celu zakupić dużą szafę z półkami i drążkami lub komodę. Dziecko, które wybiera ubrania samodzielnie lub potrafi się już ubrać bez pomocy rodzica, powinno mieć wszystkie ubranka na wyciągnięcie ręki. Jeśli zdecydujemy się na dużą szafę, na najwyższych półkach warto przechowywać wtedy ubrania, które są przeznaczone na inną porę roku i w danym czasie dziecko nie powinno z nich korzystać.
Przechowywanie książeczek
Książeczki dziecka warto trzymać pionowo na regale. W tym przypadku także mamy do dyspozycji szeroki wybór mebli. Jeśli pokój dziecka jest duży, możemy zdecydować się na regał, który umożliwia eksponowanie książeczek okładkami do przodu. Zajmują one wtedy więcej miejsca, ale dziecko ma do nich swobodniejszy dostęp i potrafi szybciej znaleźć wybraną lekturę. W przypadku mniejszych pokoików lepiej wybrać zwykły regał i przechowywać na nich książki grzbietami do przodu.
Meble do pokoju dziecka powinny być przede wszystkim dopasowane do wieku i potrzeb dziecka. Pamiętajmy, że zupełnie innych mebelków potrzebuje noworodek, a innych chodzący niemowlak, a jeszcze innych dziecko, które chodzi już do szkoły. Podczas wybierania wyposażenia pokoju dziecięcego nie możemy skupiać się tylko na wyglądzie mebli, ale przede wszystkim na ich funkcjonalności.