Selekcja mebli do salonu, jadalni albo kuchni to wbrew pozorom ciężkie zadanie. Taki wybór musi być podyktowany dobraniem aranżacyjnym produktów do wystroju. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze to, aby efekt końcowy urządzania był spójny. Między innymi z tych powodów przed zakupem mebli warto jest zwrócić uwagę na kilka podstawowych porad.
Kwestie podstawowe
Przed wyborem mebli należy mieć przygotowaną wizję. Najlepiej, aby była ona podyktowana przez gust osobisty oraz dobranie stylistyką do pomieszczenia, w którym znajdzie się dany artykuł. Pod uwagę należy także wziąć parametry takie jak funkcjonalność. Przykładowo meble do salonu powinny być nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także posiadać różne praktyczne funkcje. Mowa tu o ergonomiczności kanapy, podnóżku w fotelu albo specjalnemu miejscu w podłokietniku na napój.
Aby aranżacja pomieszczenia była atrakcyjna warto jest kierować się jedną z dwóch podstawowych zasad:
- Dobrania kolorystycznego- polega to na zakupie mebli, których barwa jest taka sama lub podobna co kolor pozostałych akcesoriów i ścian w pomieszczeniu. Jest to o wiele bezpieczniejsza opcja, ponieważ ma się gwarancję, że zawsze produkty będą do siebie pasować. Taka stylistyka tworzy jedną spójną całość. Minusem natomiast jest to, że takie rozwiązanie uniemożliwia zaakcentowanie indywidualnego charakteru pojedynczych mebli.
- Kontrastu- zastosowanie tej metody umożliwi wyróżnienie danego mebla. Jego kolorystyka i design muszą wyróżniać się na tle wystroju. Przykładem może być zestawienie czarnej kanapy z białymi ścianami. W odważniejszych aranżacjach można także spotkać pastelowe fotele, które posiadają zupełnie różne od siebie barwy. Przy takich kompozycjach jednak trzeba być ostrożnym, aby nie przekroczyć granicy dobrego smaku.
Meble do salonu – wygoda i funkcjonalność
Salon pełni zwykle dwie role- reprezentatywną oraz relaksacyjną. Pierwsza funkcja wiąże się z prezentowaniem gościom. Właśnie dlatego meble znajdujące się w salonie powinny posiadać wysoką wartość wizualną. Dodatkowo muszą posiadać wiele funkcji, aby umożliwiać wygodne spędzanie czasu. Zupełną podstawą będzie kanapa albo narożnik, na którym zmieści się dużo osób.
Jeśli salon jest duży warto też zakupić do niego fotele. Zwłaszcza kuszącą opcję są te, które posiadają podnóżki. Zwykle otwiera się je za pomocą przesunięcia tylnego oparcia. Umożliwia to przyjęcie bardzo wygodnej pozycji. Coraz częściej spotykanym udogodnieniem zarówno w kanapach jak i fotelach jest obecność specjalnych stojaków na kubek. Meble do salonu może także charakteryzować przepych oraz bogata ornamentyka. Jak wcześniej wspomniano, jeśli zakupi się kontrastującą kanapę to będzie ona się zdecydowanie wyróżniała na tle pokoju. Aby kontrast był udany mebel musi być atrakcyjny. Z pewnością zwróci na siebie uwagę gości oraz będzie godnie reprezentował cały wystrój.
Na środku salonu natomiast może znajdować się stolik do kawy. Zwykle rozmiar takiego artykułu umożliwi także położenie tam rzeczy takich jak pilot albo gazetę. Warto jest też wyposażyć się w specjalną półkę na telewizor albo inne miejsce, gdzie będzie można położyć określone artykuły. Dzięki temu pomieszczenie będzie utrzymane w porządku. Miłośnicy książek mogą także przemyśleć zrobienie z salonu swojej czytelni. Przykładowo doskonale prezentują się wysokie szafki, które wypełnione są książkami.
Meble do sypialni – jak urządzić przytulne pomieszczenie?
Sypialnia to przede wszystkim miejsce relaksu i odpoczynku. Właśnie dlatego meble do sypialni powinny charakteryzować się przytulnością. W tym przypadku dobrze jest celować ciepłe barwy, które w sposób wizualny podniosą przytulność całego pokoju. Poza obowiązkowym łóżkiem warto, aby w sypialni znalazły się szafy służące do przechowywania różnych przedmiotów. Wnętrze tego pokoju powinno wyróżniać się spokojem, dlatego lepiej, aby barwa mebli nie była krzykliwa ani kontrastująca. Najlepiej będzie celować w produkty, które dobrane są do siebie stylistyką- dzięki czemu stworzą płynną całość.
W sypialniach często można spotkać elementy florystyczne takie jak małe krzewy albo kwiatki. Komponują się one zwłaszcza dobrze z drewnem. Odnajdują się w stylu skandynawskim, który właśnie stawia na takie elementy. Szafki z drewna o mahoniowym kolorze będą się świetnie prezentowały z łóżkiem o podobnym charakterze.
W sypialni kluczowe znaczenie ma oświetlenie. Dotyczy to nie tylko mocy i charakteru emitowanego światła, ale także designu samej lampy. Do stylów klasycznych zdecydowanie dedykowane będą lampy eleganckie- przykładowo z pozłacanym stojakiem. W aranżacjach o nowoczesnym charakterze lepiej sprawdzą się proste geometryczne produkty o neutralnej barwie. W sypialni zdecydowanie lepiej odnajdują się oświetlenia, które posiadają ciepłe światło. Wynika to z tego, że takie oświetlenie jest przyjemniejsze dla oczu i podnosi wrażenie przytulności pomieszczenia. Dobrym pomysłem może też być zamontowanie specjalnej taśmy LED, której kolory można zmieniać zdalnie. Takie atrakcyjnie wizualne światło z pewnością pozytywnie wpłynie na nastrój.
Meble do jadalni – ergonomicznie i ze smakiem
Wystrój jadalni mocno uzależniony jest od stylistyki salonu. Wynika to zwykle z bliskiego sąsiedztwa tych dwóch pomieszczeń. Czasem mogą być one po prostu połączone. W takiej sytuacji istnieje możliwość zaznaczenia za pomocą mebli, która część połączonego kompleksu służy do jedzenia, a która do relaksu.
Na dzień dzisiejszy najmodniejsze kuchnie to te w stylu nowoczesnym. Jest to design, który łączy zwykle w sobie zestawienie kilku barw takich jak czarna, szara, biała i czasem brązowa. Przykładem mogą być białe podwieszone szafki oraz czarne blaty. Meble do jadalni typu modern wyróżniają także geometryczne elementy bez dużej ilości szczegółów. Stylistyka ta zdecydowanie stawia na funkcjonalność i prostotę w designie.
W zależności od pomieszczenia wymagania co do mebli będą inne. Dotyczy to ich designu oraz funkcjonalności. Aby cała wizja dekoratorska była elegancka i spójna warto jest mieć przygotowany plan przed dokonywaniem zakupów.